27 sierpnia 2013

Pasta marchewkowa z tofu i curry


Składniki:

- kostka sera tofu (300g)
- 2 marchewki
- łyżka masła/oliwy z oliwek
- curry
- sól

Marchew trzemy na dużym oczku, podsmażamy na maśle lub oliwie z oliwek. Doprawiamy przyprawą curry i solą. Dusimy przez 5-7 minut, aż zmięknie. Odkładamy do ostygnięcia. Chłodną marchewkę mieszamy z serkiem tofu. Jeśli trzeba, dosalamy. 

22 sierpnia 2013

Łódeczki z cykorii, anchois, pomidorów i oliwek

Za oknami coraz bardziej wyczuwa się jesienne klimaty, coraz mniej letnie, a co za tym idzie sezon grillowy zmierza ku końcowi. Mimo to, w najbliższy weekend zapowiadają świetną pogodę, więc jeśli nie znudziło Wam się jeszcze grillowanie, zachęcam do wypróbowania przystawki, dzięki której wygrałam konkurs grillowy, o którym mowa TU. Kolejną moją propozycją na grilla są szaszłyki z piersi kurczaka i plastrów cukinii z sosem jogurtowo-czosnkowym, oraz nasze odkrycie na koniec sezonu, czyli kaszanka duszona w cebuli i jabłkach w majeranku. Ze względu na brak walorów estetycznych efektu końcowego, wstawiam zdjęcie kaszanki przed wrzuceniem na grilla. Mimo to, zapewniam, że smakuje wyśmienicie.



Składniki na duży półmisek:

- 2 cykorie
- 2 puszki anchois (najlepiej w sosie korzennym!)
- pomidorki koktajlowe
- czarne oliwki
- oliwa z oliwek

Liście cykorii układamy obok siebie na kształt słoneczka. Do każdego listka wkładamy po pomidorku, oliwce i fileciku anchois. W zależności od wielkości liścia, pomidorki kroimy w połówki lub ćwiartki, dajemy jedną lub dwie oliwki. Całość obficie polewamy sosem korzennym i oliwą z oliwek. 

Składniki na szaszłyki:

- 60dkg piersi z kurczaka
- 1 średnia cukinia
- przyprawa do kurczaka z grilla KAMIS
- oliwa z oliwek
- jogurt naturalny + 2 ząbki czosnku

Dzień przed grillem, lub chociaż parę godzin wcześniej kroimy piersi z kurczaka w 2-3cm kawałki. Doprawiamy obficie przyprawą KAMIS i polewamy oliwą z oliwek. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki. Ząbek wyciskamy do jogurtu i również odstawiamy do lodówki. Cukinię kroimy w bardzo cienkie plasterki i nabijamy naprzemiennie z mięsem na patyczki szaszłykowe. Po 3 sztuki szaszłyków zawijamy w folię aluminiową i pieczemy ok. 7-12 minut na rozgrzanym grillu. Podajemy z sosem czosnkowym.



Składniki na duszoną kaszankę:

- 1kg kaszanki (czarnej i białej)
- 2-3 cebule
- 2-3 jabłka
- majeranek

Cebulę i jabłka kroimy w piórka. Z kaszanki ściągamy jelito i kroimy w plastry. Dwa spore kawałki folii aluminiowej układamy w krzyż, pośrodku układamy 1/4 jabłek i cebuli, posypujemy solą i majerankiem. Na wierzchu układamy 1/4 kaszanki. Zawijamy kieszonki z folii aluminiowej i grillujemy od strony cebuli przez ok 15-20 minut. 





 

13 sierpnia 2013

Powidła z czarnej i czerwonej porzeczki oraz sok z czarnej



 Z podanych ilości wychodzą powidła, jednak te z czerwonej porzeczki są dużo gęstsze od tych z czarnej, ze względu na większą ilość cukru w porównaniu do ilości owoców ;)

Składniki na powidła z czarnej porzeczki:

- 5kg czarnej porzeczki
- 1,5kg białego cukru
- pół szklanki wody



Składniki na powidła z czerwonej porzeczki:

- 3kg czerwonej porzeczki
- 1,5kg cukru
- pół szklanki wody

Przebrane i dokładnie umyte porzeczki zalewamy wodą i cukrem. Zagotowujemy i zmniejszamy ogień. Gotujemy przez 3-4 godziny, cały czas mieszając. Przelewamy do słoiczków, pasteryzujemy 10-12 minut we wrzątku. Odkładamy do góry dnem i czekamy aż ostygną. 

Składniki na sok z czarnej porzeczki:

- 5kg czerwonej porzeczki (mogą być nieprzebrane)
- 1kg cukru
- 2-3 szklanki wody

Umyte porzeczki zalewamy wodą, zagotowujemy i gotujemy aż się porozpadają, czyli ok. 1,5 godziny, cały czas mieszając. Po tym czasie dokładnie je przecedzamy, do otrzymanego soku dodajemy cukier, mieszamy i jeszcze raz zagotowujemy. Przelewamy do słoików lub buteleczek i pasteryzujemy w gorącej wodzie przez 10-12 minut. Odkładamy do góry dnem i czekamy aż ostygną.




Kawówka


Coś dla wielbicieli kawy i napojów wyskokowych :) Smakuje identycznie do popularnych cukierków Kopiko, tyle że z nutą alkoholu.

Składniki (0,7 - 0,8l):

- 2,5 łyżeczki kawy mielonej
- 1 szklanka cukru białego/trzcinowego
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka wódki


Wodę mieszamy z cukrem i wstawiamy na mały ogień. Podgrzewamy, cały czas mieszając, aż wytworzy się syrop. Kawę zaparzamy w połowie szklanki wody, lub tak jak ja, w zaparzaczu. Dodajemy do syropu i czekamy, aż ostygnie. Dodajemy szklankę wódki, mieszamy i przelewamy do butelki. Czekamy 3-4 dni, delektujemy się delikatnym smakiem kawówki.


10 sierpnia 2013

Pomidory faszerowane sałatką z kaszy gryczanej




Pyszna i lekka sałatka podana w miseczce z pomidora. Idealna na śniadanie, czy lunch, lub na późną kolację. Inspirowałam się przepisem znalezionym na Kwartetzdrowychsmakow :)

Składniki:

- 2-3 duże pomidory
- 1 saszetka kaszy gryczanej
- puszka tuńczyka w oleju lub w sosie własnym
- pół puszki czerwonej fasoli
- 4 ogóreczki kiszone
- pół pęczka natki pietruszki
- 2 łyżeczki musztardy sarepskiej
- 2 łyżeczki musztardy rosyjskiej
- pieprz

W garnku zagotowujemy wodę, w której przez 15 minut gotujemy kaszę gryczaną. Można lekko posolić. Pomidory myjemy, odcinamy kapelusiki i wydrążamy, tak aby nie uszkodzić skórki. Miąższ kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do miski. Dodajemy odsączonego tuńczyka (ale nie suchego, należy zostawić odrobinę oleju/zalewy) i pół puszki czerwonej fasoli. Ogórki kroimy w 0,5cm kostkę, natkę pietruszki drobno siekamy. Gdy kasza ostygnie wszystko mieszamy, doprawiamy musztardą i pieprzem. Odstawiamy na 30 minut, aby sałatka przeszła. Faszerujemy wcześniej wydrążone pomidory. Podajemy z chrupkim pieczywkiem.


9 sierpnia 2013

Kiszone papryczki i pomidorki koktajlowe



Kisić można nie tylko ogórki. Ja w ten sposób robię również ostre papryczki i pomidorki koktajlowe ;) Uwierzcie mi, świetny dodatek do obiadu!

Składniki:

- 0,5kg okrągłych papryczek (ostrych!)
- 0,2kg pomidorków koktajlowych
- 2l wody
- 4 łyżki soli kamiennej
- koper z parasolami (po dwie gałązki na słoik)
- czosnek (po 2-3 ząbki na słoik)
- korzenie chrzanu (po 2-3 na słoik)
- ziarna gorczycy (po 1,5 łyżeczki na słoik)

W garnku zagotowujemy wodę z solą kamienną. Rozkładamy słoiki, po czym do każdego wkładamy koper oraz gorczycę. Upychamy papryczki i pomidorki, tak aby zmieściło ich się jak najwięcej i aby było jak najmniej przestrzeni wolnej. Między papryczki i pomidorki wciskamy ząbki czosnku, chrzan oraz kolejną porcję kopru. Zalewamy gorącą solanką, zakręcamy. Trzymamy w cieple przez 5 dni, wynosimy do piwnicy i czekamy na zimę! :)



Kukurydza pieczona w maśle tabasco


Czy Wy też macie dość zwykłej gotowanej kukurydzy?

Składniki:

- 3 kolby słodkiej kukurydzy
- łyżeczka cukru
- 3-4 łyżki masła
- łyżeczka chili w proszku
- łyżeczka sosu tabasco

Kukurydzę obgotuwujemy w wodzie z łyżeczką cukru przez 10 minut. W czasie gdy kukurydza się gotuje mieszamy masło, chili i tabasco. Kukurydzę wyciągamy na ręcznik kuchenny, czekamy aż lekko ostygnie. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Kukurydzę oblepiamy przyprawionym masłem z każdej strony i wkładamy do piekarnika na kolejne 10-12 minut. Wyciągamy, gdy lekko się zarumieni.
Smacznego! 

7 sierpnia 2013

Zupa z kurczaka z kukurydzą


Zupa inspirowana przepisem z książki Gotujmy razem. Kuchnia Chińska. Jest to bardzo lekki rosołek na bazie kukurydzy z kawałkami kurczaka. Delikatny w smaku, słodko-słony i ciut rozgrzewający. Świetna propozycja na lekkostrawną i prostą w przygotowaniu zupę.

Składniki (3-4 porcje):

- 2 kolby słodkiej kukurydzy (lub 1 puszka)
- ćwiartka kurczaka z rożna/ugotowana pierś kurczaka
- pół kostki rosołowej
- 3 łyżki sosu sojowego
- pół łyżeczki chili
- łyżeczka cukru

Kukurydzę obieramy i gotujemy pod przykryciem z łyżeczką cukru przez 10-15 minut. Wyciągamy z wody, odstawiamy do ostygnięcia. Wodę rozdzielamy na pół do dwóch garnków. Do jednej połowy dodajemy ziarna z jednej kukurydzy, do drugiej ziarna z drugiej kukurydzy. Jedną z połówek mielimy na w miarę gładką masę, po czym przecedzamy przez drobne sitko dodając do drugiej połowy. Dodajemy kawałki kurczaka. Zagotowujemy. Doprawiamy sosem sojowym i chili.


2 sierpnia 2013

Roladki faszerowane bobem i wygrana konkursu grillowego Kamis



Roladki z piersi kurczaka można przygotować z wieloma różnymi farszami: od szpinakowego, po fetę z suszonymi pomidorami, oraz wiele innych. Moja dzisiejsza wersja to bób, na który jest sezon, z czosnkiem :) Sos musztardowo-kaparowy idealnie do tego pasuje.

Składniki (na 6 roladek):

- 70 dkg piersi z kurczaka
- 1,5 szklanki bobu (ugotowanego i obranego)
- 3 ząbki czosnku
- sól
- rozmącone jajko
- mąka (do obtoczenia)
- olej

na dressing:

- 4 łyżki musztardy Dijon
- 4 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 3 łyżki kaparów + łyżka zalewy octowej z kaparów

W moździerzu rozgniatamy czosnek, zasypujemy go łyżką soli. Ugotowany bób rozgniatamy widelcem na gładką masę. Piersi z kurczaka kroimy wzdłuż tak, aby powstało 6 płatów, które delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa (uważamy, aby nie porobić w mięsie dziur). Mięso delikatnie solimy, rozkładamy masę z bobu i czosnku, zwijamy w roladki. Każdą z powstałych roladek obklejamy roztrzepanym jajkiem oraz delikatnie opruszamy mąką. Smażymy na złoto z każdej strony (po ok. 3 minuty), a następnie przykrywamy i dusimy przez 10 minut. W międzyczasie przygotowujemy sos z musztardy, cytryny, oliwy z oliwek oraz kaparów. 








A na koniec pochwalę się, że na przełomie kwietnia i maja brałam udział w konkursie grillowym KAMIS organizowanym przez Ilkę z Uwielbiam gotować. Chwalę się, ponieważ udało mi się w nim wygrać zestaw przypraw grillowych Kamis oraz zestaw salaterek. Piszę o tym dopiero teraz, bo były pewne opóźnienia związane z nagrodami i dostałam je dopiero 2 dni temu. Z racji na te ogromne opóźnienie firma Kamis postanowiła obdarować mnie także składanym stołem piknikowym, z którego niemiłosiernie się cieszę i na pewno nie raz mi się przyda. 
Potrawy, którymi podzieliłam się na rzecz konkursu to: przystawka w formie łódeczek z cykorii z filecikami anchois w sosie korzennym, z czarnymi oliwkami i ćwiartkami pomidora polanymi oliwą z oliwek i sosem korzennym z anchois, oraz polędwiczki wieprzowe ze świeżo mielonym czarnym pieprzem. W niedalekiej przyszłości na pewno podzielę się z Wami przepisem na łódeczki cykoriowe, a poniżej zobaczyć możecie jak wyglądają moje nagrody :) Jeszcze raz dziękuję Ilce za możliwość udziału i za wygraną!





1 sierpnia 2013

Ogórkowa sałatka w zalewie chili-czosnek


Sałatka ta, jest moją ulubioną i jest najlepszym dodatkiem do wszystkiego! Świetna do schabowego, do kanapki z serem, czy do domowej roboty hamburgera. Możecie zobaczyć je u mnie np. TU. Ogóreczki są lekko chrupiące, ale nie twarde. Intensywne w smaku, dzięki rewelacyjnej zalewie i przede wszystkim bardzo proste w przygotowaniu ;)

Składniki (ok. 10 słoiczków):

- 5kg ogórków
- 10 łyżek soli
- 5 główek czosnku
- 7 łyżeczek chili w proszku
- 1l octu (4 szklanki)
- 20 łyżek oleju/oliwy z oliwek
- 60 dkg cukru (3 szklanki)

Umyte ogórki kroimy w równej szerokości talarki (niecały cm). Końcówki wyrzucamy, ponieważ będą twarde. Umieszczamy je w dużej misce, zasypujemy solą i odstawiamy na 6 godzin, co jakiś czas mieszając. Po 6 godzinach odlewamy do oddzielnej miski wodę. Do ogórków dodajemy czosnek (całe 5 główek) pokrojony w plasterki i posypujemy sproszkowanym chili. Wszystko dokładnie mieszamy. W garnku zagotowujemy ocet, olej lub oliwę z oliwek oraz cukier, po czym gorącą zalewą zalewamy ogórki. Ogórki przekładamy do słoików razem z zalewą i pasteryzujemy ok. 10 minut. Jeżeli nie wystarczy zalewy, aby przykryć wszystkie ogórki można dodać odrobinę wody z solą, którą wcześniej odlaliśmy. 

Gotowe ;) 

Lekka sałatka z pierożkami ravioli



Składniki (2-3 porcje):

- 1 opakowanie pierożków ravioli (u mnie farsz krewetkowy)
- pół czerwonej papryki
- 300g zielonej fasolki szparagowej
- 10 pomidorków koktajlowych (czerwonych i pomarańczowych)
- dressing (oliwa z oliwek, ocet, zioła)

Zagotowujemy dwa garnki z wodą. Fasolkę szparagową gotujemy do 10 minut, aby była chrupiąca, natomiast pierożki ravioli ok. 3-4 minuty. W międzyczasie kroimy paprykę i pomidorki. Na talerzu układamy ugotowaną fasolkę szparagową, pierożki ravioli, paprykę oraz pomidorki. Polewamy dressingiem, zajadamy :)